4.5.2023

Vypěstujte si vlastní bylinky v kuchyni, na balkoně nebo v obýváku

Od zadax.cz

Zdravý životní styl nám velí, abychom si pěstovali valnou většinu toho, co konzumujeme, sami. Ovšem pokud nemáme dům a máme k dispozici pouze velmi omezené prostory bytu, není tak snadné, najít místo. Právě proto vám poradíme, jak pěstovat něco malého, co se hodí v každé domácnosti a co jistě využijete.
domácí bylinky
Pokud navíc nemáte čas, neustále zapomínáte zalévat, start se o rostlinky a třeba vám neustále umírají, nejspíš je nutné, abyste si našli takové rostlinky, které potřebují minimum starostí. Mezi takové přesně patří několik bylinek, které oceníte nejenom v kuchyni.

–          Máta
Tu oceníte opravdu téměř všude. Výborné a zdravé čaje na posilnění imunity a stabilizování metabolismu, můžete ji použít do masa, na omáčku, ale také s ní ochutit vodu. Můžete ji použít jako dozdobení některých dezertů či zmrzliny. Můžete ji ale také použít k výrobě obličejové masky.
Jednoduše dejte několik lístků máty do vody, eventuálně vám zakoření a bude růst. Stačí, když dolijete jednou za čas vodu.

–          Oregano
Tato rostlina se hodí nejvíce do kuchyně. Oceníte ji v masu i na pizze nebo při pečení pizzových rolek či závinů z listového těsta a masa. Oregano dejte do sklenky s vodou a vždycky utrhněte ten nový výhonek.

–          Bazalka
Velice oblíbené koření do masa. Rovněž stačí ponořit do vody, časem zakoření.
bazalka v hrnku
–          Šalvěj
Pokud na jaře narazíte na šalvěj, utrhněte několik lístků a zasaďte je do vody. Brzy vám začnou vybíhat výhonky, které můžete použít. Dejte šalvěj na parapet na sluneční stranu, tato bylinka má ráda hodně světla.

–          Stévie
Slyšeli jste už o této bylince? U nás neroste, ale vy si ji doma můžete zasadit do sklenky s vodou. Stévii můžete použít jako přírodní sladidlo.

–          Estragon
Čerstvé výhonky na jaře posaďte do nádobky s vodou. Tato rostlina se ale ne vždy uchytí, proto je dobré ji zasadit do více sklenic a dát na různá místa.

–          Rozmarýn
Spousta světla a spousta vody. To jediné potřebujete, aby vám vyrostl doma rozmarýn.