4.5.2023

Vybíráme kuchyň: Jak dobře vybrat, ale nepřebrat

Od zadax.cz

Když zařizujeme novou kuchyni, neměly by být hlavními parametry pouze vzhled a případně cena. V úvahu musíme vzít skutečnost, že kuchyňská linka musí být nejen praktická, ale také kvalitní, a to nejen pokud jde o spotřebiče, ale především o nábytek. Zařiďte si kuchyni podle svých představ
interiér kuchyně
Kuchyňský nábytek patří k nejnamáhavějšímu mobiliáři v bytě, je vystaven mechanické zátěži, změnám teplot a vlhkosti. Každodenní otevírání a zavírání dvířek, manipulace s nádobím, používání pracovní desky či výsuvů, to vše nábytek namáhá, musí být proto z kvalitních materiálů a v perfektním provedení. V opačném případě ho budeme muset za pár měsíců začít opravovat, v horším případě investovat do jiného.
· Stavebnice, nebo šitá na míru?
Když pořizujeme kuchyňskou linku, můžeme volit mezi typovým modelem a nábytkem sestaveným na míru z hlediska materiálu i vybavení a uspořádání skříněk. Nejlevnější typy linek v ceně několika tisíc korun nelze obecně doporučit, protože jejich trvanlivost ani kvalita zpracování nejsou příliš velké. Hodí se proto pouze tam, kde je budeme využívat jen občas, a ne k pravidelnému vaření, to znamená na chatu nebo do firemní kuchyňky pro zaměstnance a podobně. Kuchyně v cenových relacích dvacet až třicet tisíc už mohou vyhovět našim představám. Počítat však musíme s tím, že jsou vyrobeny z levnějších materiálů a s nižší kvalitou povrchové úpravy, nevydrží tedy třeba dvacet let, jako sestavy dražší. Takovou kuchyni si ale můžeme sestavit doma i sami.
rohová kuchyňská linka
· Nepodceňujme uspořádání skříněk
Důležité je uspořádání kuchyně. Rozmístění jednotlivých částí sestavy a úložné prostory v ní by měly být rozloženy nejen efektivně, ale také bezpečně. Této části tedy věnujeme dostatek času, abychom využili prostor a měli vše dobře po ruce. V úvahu bereme i vedení sítí, pokud je už dáno, případně potřebné úpravy. Když máme konečnou představu o uspořádání jednotlivých skříněk a spotřebičů vzhledem k našim požadavkům a prostoru, který je pro kuchyni vyčleněn, věnujeme pozornost materiálu a vybavení.