12.3.2022

Povinnosti k zaměstnancům

Od zadax.cz

Máte firmu a máte, byť jen jediného, zaměstnance? Tak to se o něj musíte starat, a nemyslíme to, že mu dáte výplatu, ale povinnosti, které vám vyplývají ze zákona. Nepodceňte svoje povinnosti https://jkcredit.cz/nepodcente-svoje-povinnosti-zamestnavatele-v-oblasti-lekarske-pece/. Víte, co to znamená?

Odjakživa platilo, že každý nový zaměstnanec musí projít zdravotní preventivní kontrolou, kdysi dokonce ženy musely i na gynekologii. V současnosti také nový zaměstnanec musí projít vstupní prohlídkou, ale nově to musí proběhnout u lékaře, se kterým má firma smluvené a uzavřené tzv. pracovnělékařské služby. K tomuto firemnímu lékaři poté chodí zaměstnanci na pravidelné kontroly co 5 let, nebo častěji, dle příslušných předpisů. Pravidelným sledováním zaměstnanců se dá předcházet nemocem z povolání. Za nesplnění povinnosti mít smluveného lékaře v rámci pracovnělékařských služeb je sankciováno vysokými pokutami. Myslete na to.

stetoskop

Mít zaměstnance, to znamená taky pravidelné školení bezpečnosti práce, školení bezpečnosti práce a má-li zaměstnanec k dispozici služební auto, tak i pravidelné přezkoušení z pravidel silničního provozu.

Vyznat se ve veškerých povinnostech, které vám vyplývají ze zákona, máte-li své zaměstnance, to není maličkost, a proto se vyplatí nechat si poradit někým, kdo všechny tyto povinnosti má nastudované, a tak vám může ušetřit váš čas a budete mít jistotu, že nějakou z těch povinností nezanedbáte a nepřivodíte si pokutu.

lékař

Máte firmu, kde si vládnete sami sobě, ale už to pomalu nezvládáte? No, pokud zvažujete zaměstnat svého prvního zaměstnance pečlivě si prostudujte všechny povinnosti, které vám z toho vyplynou. Nejste-li si jistí, nebo nechcete-li ztrácet čas prozkoumáváním všech zákonů a předpisů, vyplatí se navštívit účetní firmu, která se vyzná v účetnictví, daních i mzdách.