11.4.2022

Čím budete v zimě topit?

Od zadax.cz


Čím dál větší množství lidí začíná reagovat na hrozbu nedostatku dodávek plynu, a rovněž jeho velkého zdražování. Každý tak hledá způsob, jak tuto situaci řešit, a poohlíží se po vhodných alternativách. Jaké vůbec máme možnosti?

Tepelná čerpadla

Nejsnazším, a možná ve výsledku i nejlevnějším řešením je nahradit plynový kotel tepelným čerpadlem. To funguje tak, že odčerpává teplo ze svého okolí, ať už se jedná o zem, vzduch, či dokonce vodu, zvyšuje jej, a ohřívá vodu v radiátoru. Jedná se tedy o investici správným směrem, jelikož převod tepla vás téměř nic nestojí. Jedinou vyšší částkou, kterou ovšem musíte zaplatit, je ta pořizovací, což se však v důsledku rozhodně vyplatí každému. Pokud však chcete, aby vám toto čerpadlo fungovalo správně, měl by vás dům být dostatečně zateplený.

nastavování teploty

Kde jej sehnat? Můžete se nejprve porozhlédnout po prodejcích ve svém okolí, a to jednoduše tak, že zadáte do vyhledávače například tepelné čerpadlo Plzeň, a projedete si výsledky. Dále pak lze obvolat více firem, porovnat ceny, a rychlost dodání, zeptat se známých, nebo se obrátit na firmu Sunus, která se zabývá alternativními energiemi.

hořící dřevo

Topení dřevem

Zajímavou alternativou je i topením dřevem, které je do jisté míry ekologické, a také levnější. Rovněž však pro začátek muset vynaložit větší investici pro přeměnu topení v domě na dřevo. Ideální je pak i krb, který působí romanticky, ačkoliv je důležité postavit jej tak, aby to bylo bezpečné, a váš dům neshořel v plamenech. Na rozdíl od tepelných čerpadel, která si teplo získají z okolí, zde potřebujete právě to dřevo, které musíte sehnat, zaplatit, nasekat, uklidit, skladovat, a rovněž pravidelně přikládat. Můžete také vyzkoušet topení peletami, které jsou rovněž ekologické, avšak poslední dobou je jejich dostupnost velmi omezená, a to vzhledem ke zvýšené poptávce. Rozhodli jste se tedy pro nějakou tu alternativu, nebo zůstanete u plynu, a budete doufat, že vše nějak dopadne?