4.5.2023

Správný výběr je důležitý

Od zadax.cz

Postel bývá dominantou každé ložnice. Aby ne, vždyť hlavním účelem této místnosti je odpočívat a spát. Spánek je pro naše správné fungování během dne velmi důležitý. Proto, pokud se ráno člověk budí nevyspalý, unavený, nebo bolavý, pravděpodobně je něco špatně. Může být na vině právě zmiňovaná postel.
krásná ložnice
Co hraje roli při výběru postele?
Nemůžeme tvrdit, že na vzhledu nezáleží, samozřejmě by se nám měla postel líbit a ladit s ostatním nábytkem v ložnici. Důležité jsou také jiné věci.
· Velikost postele – odvíjí se od našich prostorových možností a také našich potřeb, co se komfortu a prostoru týče. Rozměry klasických manželských dvojlůžek jsou 160x 200 cm, nebo 180×200 cm. V prodejně je ideální, když si můžeme na postel oba lehnout, a vyzkoušet, kolik prostoru nám při pohodlném ležení zbývá.
· Kvalitní rošt – často se postele prodávají bez roštů, které si následně zvolíme dle našich požadavků, je to dobře, rošty jsou vesměs lamelové s pružnými ergonomickými lamelami, které dělají kvalitní oporu nejen matraci, ale také váze našeho těla. Volit můžeme i rošty polohovací, které jistě mnozí uživatelé ocení, třeba při čtení v posteli.
spící kráska
· Správná matrace – na trhu je k dostání řada nejrůznějších matrací, které se neustále vyvíjejí dle posledních trendů a výzkumů v oblasti spánku. Důležité je zaměřit se na její tvrdost, která by měla být pro nás tak akorát, aby tvořila správnou oporu pro naši páteř. Současně je na zvážení, zda budeme chtít matraci jednu v rozměru naší postele, nebo dvě samostatné.
· Výška postele s matrací – nesmíme opomenout také celkovou výšku, která nám vznikne po položení matrace. Měla by být taková, aby se nám dobře z postele vstávalo. Nedělejme ústupky v tom, že tenčí matrace, nebo nižší postel je levnější, nebo že takto nám to nyní stačí. Za pár let toho můžeme litovat, mladí nebudeme navěky.
ložní prádlo
· Rám postele a použité materiály – kvalitní použitý materiál pro rám matrace je velmi důležitý, ať už dřevo, nebo kov, rám by měl být masivní a pevný, nikdo si nepřeje po pár měsících spánek na rozviklané a vrzající posteli.
Následně je jen na našem vkusu, zda zvolíme postel masivní, z přírodních materiálů, nebo třeba čalouněnou či kovanou. Zásadní je, aby se nám v ní dobře spalo, a vždy jsme se do ní večer těšili.