4.5.2023

Sníh zasypal Česko a je třeba se tomu přizpůsobit

Od zadax.cz

       

Základem jsou dobré pneumatiky

            Asi tou nejpodstatnější věcí při zimním ježdění jsou kvalitní zimní pneumatiky. To asi nikoho nepřekvapí. Mnoho lidí si je „přezouvá“ doma. Na tom by nebylo nic špatného. Jenže lidé ne vždy dbají pokynů a při přezouvání pneumatik doma, si je klidně „hodí“ na auto, bez ohledu na to, co je napsáno či nakresleno na bočnici pneumatiky. Pneumatika, která má směrový či asymetrický dezén pak nemusí fungovat tak, jak byla navržena. To může pochopitelně ohrozit bezpečnost. Zejména v situacích, kdy je vozovka pokryta souvislou vrstvou sněhu. Může to způsobit zhoršení trakce, ale i nepředvídatelné chování vozidla v krizových situacích.
            Toto však platí i tehdy, pokud máte pneumatiky správně „nahozené“, ovšem záleží také na tom, jaké pneumatiky si koupíte. Kvalitní pneu je základ bezpečnosti. Stejně jako u jiných podstatných věcí okolo automobilu, se na pneumatikách nevyplatí šetřit. U nich to dokonce platí dvojnásob. Vybírejte proto kvalitní od renomovaných výrobců. Koupí Čínských pneumatik si zahráváte s ohněm, respektive se sněhem a ledem. A samozřejmě nezapomeňte, že zimní pneumatiky musí mít vždy alespoň 4 mm dezénu.
zasněžená silnice

Řetězy pomůžou

            Obzvlášť tehdy, když se vydáte v zimě do hor, vyplatí se pořídit si zimní řetězy. Pomohou zlepšit trakci zejména v prudkých kopcích. Nicméně i pneumatiky mohou být tak dobré, že zvládnou i hodně náročné podmínky. Také je vhodné zkusit si nasazení řetězů doma, třeba i na suchu. Jen pro jistotu. Učit se to na silnici a třeba i ve vánici asi nebude to nejlepší, co byste mohli udělat.
sněhové řetězy

Škrabka, smetáček a lopatka

            Jsou to věci, které se vám mohou hodit, kamkoliv v zimě pojedete. K dobrým pomocníkům patří rovněž startovací kabely. Ty se mohou hodit i v jiných ročních obdobích. Stěrače nikdy neodtrhávejte násilím. Nejlepší je na ně jemně poklepat. Nezapomeňte také nalít nemrznoucí směs do ostřikovačů. Po případně se ještě mohou v tuhých mrazech hodit rozmrazovače zámků a skel. Ten kdo má na svém autě i vyhřívané čelní sklo, je ve výhodě. Zámky ale stejně mohou zamrznout. Zimní aditiva do nafty jsou taky dobrá věc, přesto však platí, že i ta jsou vhodná po celý rok.
dopravní značka

Na silnici nejste sami, někdy je potřeba přizpůsobit jízdu

            Než vyjedete v zimě na výlet nebo do práce, je vhodné zjistit si aktuální předpověď počasí. To aby vás nepřekvapila například sněhová vánice. Pokud sněhu napadne hodně, může dojít na jízdu po souvislé vrstvě. Zde platí zvýšená opatrnost, přizpůsobení rychlosti i stylu jízdy podmínkám. Přejíždět mezi jízdními pruhy je třeba opatrně. Nezapomínejte, že nemusí být vidět dělicí čáry. Tak šťastnou cestu a mnoho kilometrů bez nehod.