9.2.2022

Sedací vaky se v domácnostech usídlily už dávno

Od zadax.cz

Se sedacími vaky se můžete setkat v některých starších filmech ze sedmdesátých let minulého století. Budete-li pozorní, možná si ve filmu povšimnete jejich typického tvaru, výrazné křiklavé barvy a velikosti, což jsou atributy, které se dochovaly dodnes v téměř nezměněné podobě. Co se však změnilo, je materiál potahů a výplní.

fialový sedací vak

Nylon vítězí – sedací vaky kdysi sklízely značnou kritiku zejména tam, kde lidé požadovali dlouhou životnost a snadnou údržbu. Na to však výrobci nemohli dostatečně operativně reagovat, neboť nebyly v té době takové možnosti výroby syntetických vláken, jaké jsou dnes. Situace se však změnila, jakmile se objevil nylon, vrstva textilie utkaná velmi precizně, s úžasnými vlastnostmi. Současné nylonové potahy jsou nejen velmi robustní a odolné i vůči značnému namáhání, ale vyrábí se ve velmi pestrých pastelových barvičkách, což se líbí zejména dětem. S nylonem nemůžete šlápnout vedle a navíc je řada těchto výrobků zhotovena s vnitřní pogumovanou vrstvou, která brání průniku vody dovnitř vaku při náhodném rozlití nějaké tekutiny. Dnes se také vyrábí sedací vaky perfekt čokoládové Beanbag pro dvě osoby, které si na nich mohou více užít tělesné blízkosti.

modrý sedací vak

Kuličky EPS – expandovaný polystyren EPS v podobě velmi drobných kuliček není polystyrenová drť, získaná ze stavebního odpadu, tento postup byl možný hlavně dříve u některých velmi levných vaků, ale brzy se zjistilo, že drť se nedokáže tak flexibilně přizpůsobit tvaru těla a tím se ztrácí hlavní výhoda sedacích vaků, tedy komfort a pohodlí. Na kuličkách EPS se staví veškerý úspěch současné technologie, kterou podpírá i fakt, že lze časem kuličky vyměnit. Zajímejte se tedy u svého prodejce o to, zda má vak k dispozici otvor pro případnou výměnu výplně za novou, tím se značně prodlužuje životnost výrobku na desítky let.