21.9.2021

Proč čistit čalounění pravidelně

Od zadax.cz


Roztoči – v místech, kde se dotýkáme holou kůží textilií, se mohou vyskytovat roztoči, jsou to pod mikroskopem velmi škaredá zvířátka, která nám sice sama o sobě neublíží, ale to neplatí o jejich výkalech. Výkaly roztočů jsou jedním z alergenů, a to bývá jedním z hlavních důvodů, proč podniknout čištění čalounění a matrací, na kterých spíme. Roztoči se živí odumřelými kožními šupinkami a těch bývá nejvíc na lůžku, křeslech, čalouněných židlích a sedacích soupravách a kobercích v jejich blízkosti.

obývací poko

Bakterie – kdybychom nahlédli pod mikroskop do světa, který nás obklopuje, byli bychom překvapeni, kolik druhů různých mikroorganismů s námi sdílí naše příbytky. Máme je i na pokožce a nejvíce se jich koncentruje tam, kde máme největší počet potních žláz, tedy v podpaží a na chodidlech. Pokud se bosou nohou občas dotýkáte čalounění při posezení či ležení u televize, bude vhodné tento prostor nechat vyčistit.

sedací souprava

Mastnota a prach – doteky obnaženou pokožkou po čalounění vytváří neviditelný mastný film, a spolu s prachem se smísí v mazlavou hmotu, která mění časem původní barvu sedací soupravy v zašedlý odstín. Když pak pozvete čisticí firmu a ta začne postupně špínu likvidovat, uvědomíte si znečištění hlavně porovnáním barev původního a vyčištěného povrchu.

Skvrny od jídla, potu, nápojů – rostlinné oleje a margaríny, máslo, sýr, masité tuky, zeleninová pyré a omáčky, kečupy, hořčice, sladké nápoje, ovocný cukr a ovocné kyseliny a mohli bychom pokračovat ve výčtu složení organických skvrn, s nimiž se nechtěně potkáváme na sedacích soupravách a křeslech i poté, co se je snažíme podomácku vyčistit. Zbytky organického materiálu živí bakterie, zbytky tuku žluknou (oxidují) a nelibě páchnou. Na jakékoli skvrny, a to včetně těch nejhorších, jako jsou fleky od zvratků, moči a stolice, platí především specializované prostředky pro čištění čalounění.