22.11.2020

Peníze mohou chybět

Od zadax.cz

Bude to znít možná paradoxně a možná úsměvně, ale ani paradoxní, ani úsměvné to není. Peníze lidem nesmí chybět, ale přitom peníze nejednou chybět mohou.

Tak už tomu zkrátka je. Když člověk potřebuje cokoliv financovat, musí na to mít peníze, jichž se ale bohužel v mnoha případech nedostává.

A co s tím? Co si počít, když někdo peníze potřebuje, jenže je v dané chvíli jako na potvoru nemá? Když by potřeboval platit, jenže není čím?

americké peníze

Možným řešením takových problémů se nejednou jeví být půjčka. Ten, kdo si ji vezme, může logicky zaplatit i za to, na co nemá, a to půjčenými penězi, s tím, že se v následujícím období formou splátek s poskytovatelem takové půjčky zase finančně vyrovná. Jenže ono to jednoduše jenom vypadá. Jakmile dojde na pověstné lámání chleba, ukáže se nejednou ve vší nahotě velice neradostná situace. A sice skutečnost, že člověku, který má ekonomické problémy, jen tak někde nepůjčí. Ba nepůjčí mu dost možná skoro nikde. A sice proto, že někdo takový nedokáže prokázat schopnost půjčené peníze zase vrátit. A než riskovat prodělek, to se raději takový žadatel odmítne a je to.

Jenže člověk i po podobném odmítnutí peníze potřebuje. A má-li nějakou půjčku nakonec získat, je potřeba obrátit se na nebankovní sektor, který je daleko ochotnější pomoci i dost problematicky vypadajícím žadatelům.

bankovky a pokladny

Třeba taková americká hypotéka dokáže pomoci i leckomu z těch, kdo by byli jinak v neřešitelné situaci, v postavení prosebníků, jimž nikdo nepomůže. U ní se totiž nehledí ani tak na kvality žadatele samotného, tedy dejme tomu na to, zda má velké příjmy a čisté registry dlužníků, jako spíše na to, zda tento dokáže splnit aspoň dvě nejzákladnější podmínky, jimiž je schopnost splácet a dát po dobu splácení do zástavy nemovitost.

Stačí splnit i jen toto málo a pomoci se dočká každý. I ten, kdo by jinak zůstal v beznadějné situaci bez jakékoliv pomoci.