Šaty dělají člověka

Klinická psycholožka Dr. Jennifer Baumgartner napsala knihu o fenoménu, který nazývá "psychologie oblečení". V příručce Jste to, co nosíte: Co vaše oblečení o vás říká, vysvětluje nejen to, jak psychika ovlivňuje volbu toho, co nosíme, ale také jak nás ovlivňuje v každodenním životě, či dokonce v zaměstnání.
Nákupní chování často vychází z vnitřních motivací, jako jsou emoce, zkušenosti a kulturní zázemí. Každý typ chování dle psychologů je zakořeněn v něčem hlubším.
detail šatů

Jak se oblékáte?

1. Ničeho se neumíte vzdát
Co to znamená
Vaše kousky mají pro vás sentimentální hodnotu, jakož i všechny zážitky z vaší minulosti, kterých se striktně držíte. Potřebujete však vykročit vpřed, protože když hledíte dozadu, nic nového nepřichází.
Uvažte
Osvojit si zlaté pravidlo šatníku: zbavte se dvou či tří věcí, které jste déle neměli oblečené, včetně všeho, co je příliš velké, příliš malé, výrazně poškozené nebo zastaralé. Potom si vyberte šaty v novém stylu – nemusí jít o módní trend, měli by vám však být podvědomě sympatické.
2. Neutrální a bez doplňků
Co to znamená
Uvízli jste ve své pohodlné rutině, ve smyčce, která se obtížně otevírá. Bojíte se neznámá a nerada na sebe upozorňujete. Potřebujete nabrat novou sebedůvěru.
Uvažte
Odchýlit se od vyjetých kolejí. Narušit denní rutinu malými, pravidelnými kroky ve všech oblastech. Změňte trasu do práce, oblíbenou restauraci či obchod. Váš mozek potřebuje mírné vzrušení a nové vjemy.
3. Nepatřičně nebo vyzývavě
Co to znamená
Vidíte se jen v jedné životní roli, nebo vyhledáváte nevhodný druh pozornosti.
Uvažte
Vlastnosti, které chcete prezentovat v dané situaci – práce, výlet, posezení v kavárně, oslava, a na základě toho si vyberte oblečení, které zvolené vlastnosti vyzařuje.
 
4. Vždy v pracovním
Co to znamená
Svou hodnotu nabýváte zejména prostřednictvím práce a pracovních úspěchů.
Uvažte
Začněte si všímat a oceňovat své talenty a vlastnosti v soukromí. Nejste náhodou i pohodová a zábavná společnice nebo empatická přítelkyně?
předvádění šatů

V každém šatě se chováte jinak

Studie americké Northwestern University zkoumala teorii nazvanou "oblečené poznání". Výzkumníci ji definovali jako "systematický vliv, který má oblečení na duševní pochody nositele", což znamená, že vaše oblečení neříká mnoho pouze o vás, ale i o tom, jak se cítíte.